Tilskuddsordninger for grønnsaksproduksjon

I 2027 blir det for første gang utbetalt et eget tilskudd til småskala grøntproduksjon. Denne tilskuddsordningen er ment som en risikoavlastning.  I denne artikkelen får du vite mer om denne nye ordninge,  hvordan dagens tilskuddsordninger (inkl. økologisk) fungerer i praksis for grønnsaksdelen av din landbruksproduksjon. Noen kort regneeksempler viser utslagene av tilskudd, men sett gjerne opp din egen oversikt for din gård i din tilskuddsone. 

De fleste markedshager driver småskala grønnsaksproduksjon med faste bed på mellom 1-3 daa, og med en gjennomsnittlig omsetning på 120 000-150 000 kr/daa (NIBIO, 2021). Foto: Gunnhild Halvorsen, SFTL.

Selv om det er et nasjonalt mål å øke norsk grønnsaksproduksjon, i både liten og stor skala, er ikke alle de statlige tilskuddsordningene tilpasset en gårdsdrift med rein småskala grønnsaksproduksjon. Gjennomgangen viser at man får best utelling tilskuddsmessig hvis man i tillegg driver en husdyrproduksjon, men den nye ordningen fra 2027 med et eget tilskudd for småskala grønt-produsenter vil utjevne noe av skjeivheten som har vært tidligere. 

Tilskuddordninger for grøntproduksjonen

Det er en nasjonal ambisjon om å øke den norske grøntproduksjonen. Dette gjelder produksjon både i liten og stor skala, og til ulike markedssegment. Markedshagedyrking har hatt stor økning, og arealene er hovedsakelig 2-5 daa ifølge rapportene til NIBIO (2021) og Telemarksforskning (2025). 

Politiske forhandlinger hvert år

Formålet med tilskuddsordningene er å bidra til et aktivt og bærekraftig jordbruk innenfor de målsettingene Stortinget har satt. Tilskuddsordningene og satsene er en del av de årlige jordbruksforhandlingene mellom faglagene og staten. I jordbruksforhandlingene i 2026 ble det enighet om å innføre et tilskudd til markedshagedyrkere med 1-10 daa. Det skal bidra til å gi risikoavlastning for småskala grønt- og bærprodusenter og å fremme direkte salg av grønnsaker og bær.

Nytt småskala grønt-tilskudd fra 2027

Tilskuddet er kr 10.000 per dekar for de første 1-5 dekarene, og maksimalt tilskudd er kr 50.000. Ordningen er innrettet mot produsenter som dyrker minst 15 ulike kulturer og som selger direkte til forbruker med et omsetningskrav på 50 000 kroner. Det tas sikte på at tilskuddet til markedshagedyrkere skal være søkbart fra 2027. Landbruksdirektoratet skal forvalte ordningen. 


Om eksisterende tilskuddsordninger

Som småskala grønnsakprodusent kan du søke på ulike tilskuddsordninger, og her er en oversikt over ordninger som kan være relevante for en markedshage. Dersom du kun har småskala grønt- frukt og bærproduksjon på gården, vil det være utfordrende å komme over bunnfradraget som i år øker fra kr 6 000 til 11 000 kroner. Det er berettiget tilskudd over denne summen kan utbetales.

 

Vilkår for å være berettiget tilskudd

Foretaket må være registrert i Enhetsregisteret, som tildeler organisasjonsnummer og eiendommen må være registrert i landbruksregisteret. Det må drives vanlig jordbruksproduksjon, og med det menes at du må ha produsert og omsatt varer fra arealet som det søkes om. Det er krav til årlig gjødslingsplan dersom foretak disponerer mer enn 5 dekar med poteter og grønnsaker, og en plantevernjournal dersom det blir brukt plantevernmidler (inkludert plantevernmidler tillatt i økologisk drift). 

Foretaket må ikke eie arealet, men må disponere arealene med en leiekontrakt på minimum 10 år. Ved søknad om tilskudd må du sette deg inn i regelverket. Utfyllende informasjon om de ulike tilskuddsordningene finner du på Landbruksdirektoratet sin hjemmeside. Ta kontakt med landbruksforvaltningen i din kommune dersom du har spørsmål til ordningene.

 

Areal- og kulturlandskapstilskudd (produksjonstilskudd)

Tilskuddet beregnes ut fra antall daa jordbruksareal du produserer på. Landet er delt inn i soner for arealtilskudd, og det er satsen til sonen hvor produksjonen har foregått som skal brukes.

Satsene forhandles det om i jordbruksavtalen og endringene for 2026, kan det lese mer om i "sluttprotokollen for jordbruksforhandlingene" hvert år.

Den foreløpige satsen for grønnsaksproduksjon i sone 1-4, er kr 1 850 per dekar, satsen i sone 5 er kr 2 300 og satsen for sone 6-7 Norland, Troms og Finnmark er kr 2 990 pr daa. Arealtilskudd for frukt og bær er høyere enn grønnsaker, med foreløpig sats på kr 2400 i sone 1- 4 og kr 3 530 i sone 5-7 for frukt. Foreløpig sats for bær er kr 2 650 i sone 1-4 og kr 3 320 i sone 5-7. Kulturlandskapstilskuddet kommer i tillegg og er på kr 300,- per dekar fulldyrka eller overflatedyrka jord i alle sonene. Fra det beregnede produksjonstilskuddet trekkes et bunnfradrag på kr 11 000 pr søker.

Regneeksempelet viser at dersom du kun dyrker grønnsaker på foretaket og ikke andre vekster som kan gi rett til tilskudd, må du over 5 daa for å få tilskudd i sone 1- 4, mens du kan få tilskudd i sone 5. 

Eksempel tilskudd grønnsaker sone (foreløpig sats 2026):
antall daa x (sone sats + kulturlandskapstilskudd) – bunnfradrag = tilskudd

Sone 1-4: 5 daa grønnsaker x (1 850 kr pr daa + 300 kr pr daa) – 11 000 kr = - 250 kr
Sone 5:    5 daa grønnsaker x (2 300 kr pr daa + 300 kr pr daa) – 11 000 kr = 2000 kr

NB! Fra 2027 vil regnestykket være + kr 50 000 dersom du oppfyller kravene for det nye tilskuddet for småskala grønt. 

Les mer om areal- og kulturlandskapstilskudd 


Økologisk produksjon

Det er vedtatt et mål om at 10 % av jordbruksarealet skal være økologisk innen 2032, og det kan gis ytterligere arealtilskudd dersom arealene drives økologisk. For å få øko-tilskuddet må du være innmeldt i Debio sin kontrollordning. Her er det ifølge hjemmesiden til Debio et gebyr ved førstegangs innmelding på kr 1 850 og en årlig avgift på kr 2 195 samt et variabelt gebyr på kr 9,40 pr daa.

For areal under omlegging er foreløpig sats for produksjonstilskudd i 2026 på kr 305 pr daa. Foreløpig sats for frukt, bær og grønnsaker inkludert areal i 2. års karens er kr 1 955,- pr daa. Hvis du har grønngjødsling kan du få kr 515,- per daa. Dette tilskuddet gis i tillegg til areal- og kulturlandskapstilskuddet. Dersom du kun produserer økologiske grønnsaker, og har et areal på 4 daa vil du med foreløpige satser kunne motta et tilskudd på 5 420 kr i sone 1-4 og kr 7 200. Se regneeksempel.

Eksempel tilskudd øko-grønnsaker (foreløpig satser 2026):
antall daa x (sone sats + kulturlandskapstilskudd + økotilskudd) – bunnfradrag = tilskudd

sone 1-4:  4 daa x (1850 kr pr daa + 300 kr pr daa + 1955 øko/daa) – 11 000 kr = 5 420 kr
Sone 5:     4 daa x (2 300 kr pr daa + 300 kr pr daa + 1955 øko/daa) – 11 000 kr = 7 220 kr 

NB! Fra 2027 vil regnestykket være + kr 50 000 dersom du oppfyller kravene for det nye tilskuddet for småskala grønt. 

Les mer om tilskudd til økologisk produksjon

 

Distriktstilskudd for frukt, bær, veksthusgrønnsaker, salat og økologisk grønt

Det kan gis et pristilskudd (per kg) for frukt, bær, veksthusgrønnsaker og salat på friland. I Nord- Norge gis det også distriktstilskudd for matpotet og frilandsgrønnsaker. For å styrke satsingen på økologisk mat, ble det i 2025 innført et eget pristilskudd for økologisk frukt, bær, grønnsaker og potet. Første utbetaling var i 2026 og pristilskuddet ble i siste avtale økt yterligere.

For å motta pristilskudd må man ha omsatt et minstekvantum på 2 000 kg samla for tomat og agurk, 5 000 stk salat, 1 000 kg bær og 2 000 kg frukt. Minstekvantum for økologiske grønnsaker (ekskl. salat og urter) er 2 000 kg og minstekvantum for økologiske poteter er 6 000 kg.

Sonene for dette tilskuddet er lik soner for arealtilskudd. Produktene må være omsatt i søknadsåret og være regnskapsført.

Les mer om distriktstilskudd for frukt, bær og grønnsaker


Tilskudd til avløsning ved sykdom og fødsel m.m.

Dette er et tilskudd for å dekke kostnadene til avløsning ved egen eller barns sykdom, svangerskap, fødsel, adopsjon eller omsorgsovertakelse, og ved dødsfall. Foretak som driver plante- eller honningproduksjon, kan få tilskudd til avløsning innenfor onnetida. Onnetida er som hovedregel fra 15. april til 30. september. Foretakets produksjon har betydning for hvor mye det kan gis i tilskudd. Søker må ha et tilskuddsgrunnlag på minimum kr 5 000,- for å få utbetalt dagsats. Faktor per daa for grønnsaker er 540 kr, og for å komme opp i tilskuddsgrunnlaget må en ha 10 daa grønnsakproduksjon. Faktor for frukt og bær er kr 960.

Les mer om tilskudd til avløsning ved sykdom og fødsel m.m. 

 

Tilskudd ved produksjonssvikt i plante- og honningproduksjon

Foretak som kan dokumentere produksjonssvikt på grunn av klimatiske årsaker som det ikke er mulig å sikre seg mot, kan søke om tilskudd ved produksjonssvikt. Det er en egenandel på 30 prosent, slik at avlingen i skadeåret må være mindre enn 70 prosent av gjennomsnittsavlingen for vekstgruppen. Grønnsaker, frukt og bær er i hver sin vekstgruppe.

Et av grunnvilkårene for å motta tilskudd ved produksjonssvikt, er at en må oppfylle vilkårene for å kunne motta produksjonstilskudd for de samme arealene. Mer informasjon om erstatningsordningen på Landbruksdirektoratet sine sider.

Tilleggsnæring kan støttes av Innovasjon Norge

Det finnes et statlig tilskuddssystem for investeringer og oppstart av tilleggsnæring i Innovasjon Norge. Markedshagedrift med produksjon av småskala grønnsaker, frukt og bær blir regnet som en slik tilleggsnæring. Dersom du har egen gård kan du få tilskudd for oppstart av denne nye produksjonen (markedsavklaringsmidler), samt tilskudd til investeringer av mer permanente installasjoner som vanningsanlegg, kjølerom, tuneller, oppalsrom og vaskestasjon. Tilskuddsprosenten vil variere ut fra distrikt du bor i og tiltakene du søker tilskudd til. Ta kontakt med ditt lokale landbrukskontor i kommunen (førstelinjetjeneste) eller en rådgiver i Innovasjon Norge for mer informasjon FØR du sender søknaden.

Gjennom denne lenken  lese mer detaljert informasjon om støttemuligheter fra Innovasjon Norge, rettet mot småskala grønsaksproduksjon. Ring gjerne Innovasjon Norge og be om å snakke med en saksbehandler for landbrukssaker innen småskala grøntproduksjon, slik at du kan få veiledning før du søker. 

Publisert 05.06.2026, Sist endret 05.06.2026

Daglig leder Bondens Marked

Årlige jordbruksforhandlinger

Fristen for å gi innspill til jordbruksforhandlingene pleier å være 15. februar hvert år, og det formuleres innspill fra lokallag og utvalg i organisasjonene fra november til januar hvert år. Meld deg inn i en av landbruksorganisasjonene og sørg for at din mening blir hørt! I 2026 ble det også opprettet en egen interesseorganisasjon for småskala grønnsaksprodusenter i Norge, som spesielt vil gi innspill til denne produksjonsgreinen i jordbruket.